Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

List Prezesa Zarządu

Szanowni Państwo,

z przyjemnością prezentuję Państwu zintegrowany raport GAZ-SYSTEM za rok 2023. Stanowi on kompleksowe podsumowanie naszych działań w obszarze ochrony środowiska naturalnego, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego.

Pomimo licznych wyzwań z jakimi przyszło nam zmierzyć się w ostatnim okresie, w tym w szczególności toczącą się wojną za naszą wschodnią granicą, kontynuowaliśmy działania inwestycyjne oraz zintensyfikowaliśmy prace w zakresie transformacji energetycznej, które wpisują się w polskie i unijne priorytety w obszarze polityki energetycznej  i klimatycznej. Zakończyliśmy budowę ponad 370 kilometrów nowych gazociągów, umożliwiając tym samym  bardziej efektywny transport gazu. Zakończyliśmy rozbudowę Tłoczni Gazu Kędzierzyn Koźle, która zwiększyła swoją moc sprężania niemal o połowę. Był to także pierwszy pełny rok, w którym osiągnęliśmy całkowitą niezależność energetyczną od importu gazu ziemnego z Rosji.

Kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polski jest Terminal LNG w Świnoujściu. Budowa trzeciego zbiornika do procesowego składowania gazu skroplonego to strategiczny krok, który wzmocni naszą niezależność energetyczną i zwiększy konkurencyjność na regionalnym rynku gazu.

W ramach długoterminowej strategii dywersyfikacji dostaw i dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, intensywnie pracujemy także nad budową Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Rok 2023 to okres intensywnych prac projektowych, a uzyskanie kompletu decyzji administracyjnych dla trzech gazociągów lądowych łączących FSRU z centralną Polską stanowiło ważny  krok w kierunku rozpoczęcia etapu realizacji Programu FSRU. Zdywersyfikowane i dobrze rozwinięte możliwości zapewnienia dostaw gazu do Polski będą wspierały rozwój odnawialnych źródeł energii zapewniając stabilność i bilansowanie systemu elektroenergetycznego.

Naszym priorytetem jest nie tylko rozwijanie infrastruktury przesyłowej, ale również realizacja ambitnych celów wyznaczonych w strategii biznesowej, opartej na "Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku". Wpisując się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu zobowiązujemy się aktywnie wspierać działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W tym celu prowadzimy prace mające na celu dekarbonizację gospodarki, m.in. poprzez wspieranie przyłączeń biometanowni do krajowego systemu przesyłowego. Rozwijamy także rynek wodoru, zarówno w ujęciu krajowym jak i międzynarodowym. Jako prezes GAZ-SYSTEM jestem dumny, że jesteśmy jednym z partnerów projektu Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Mam nadzieję, że ten projekt w przyszłości umożliwi zagospodarowanie potencjału produkcji odnawialnego wodoru na potrzeby transformacji energetycznej w Polsce i innych państwach basenu Morza Bałtyckiego.

Jedną z naszych kluczowych odpowiedzialności jest właściwa eksploatacja infrastruktury GAZ-SYSTEM oraz bieżące zarządzanie pracą systemów gazowych oraz LNG, które stanowią podstawę bezpiecznego i niezawodnego procesu regazyfikacji oraz przesyłu gazu na terenie Polski. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy nieustannie dbają o bezpieczeństwo, efektywność naszej sieci oraz obsługę klientów. To ich zaangażowanie i wysoka jakość pracy umożliwiają nam zapewnienie nieprzerwanego dostarczania gazu dla naszych klientów.

Realizując tak ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy przedsięwzięcia liczymy się z opinią naszych interesariuszy, a każdy kluczowy projekt jest szeroko konsultowany. Uwzględniając oczekiwania lokalnych społeczności dokładamy wszelki starań, by realizowane inwestycje przebiegały w sposób jak najmniej uciążliwy dla otoczenia, z dbałością o środowisko naturalne oraz troską o bezpieczeństwo pracy, które traktujemy priorytetowo. Wysiłki GAZ-SYSTEM w tym zakresie potwierdza przyznana nam po raz kolejny Złota Karta Lidera Bezpiecznej Pracy na lata 2024-2025. Ten aspekt jest jednym z głównych elementów Polityki Praw Człowieka, którą przyjęliśmy w ubiegłym roku. Zobowiązujemy
się w niej do przestrzegania wszelkich norm i standardów związanych z bezpieczeństwem pracowników, społeczności lokalnych oraz środowiska naturalnego.

Rok 2024 to dla GAZ-SYSTEM kolejne wyzwania. Poza rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu kontynuujemy prace dotyczące budowy Terminalu FSRU, realizujemy przyłączenie bloku gazowo-parowego w Rybniku oraz budujemy Gazociąg Warszawski. W sumie do 2026 roku chcemy wybudować ponad 800 kilometrów gazociągów i trzy tłocznie gazu.

Proces transformacji energetycznej wymagać będzie od Spółki dostosowania strategii do tych  ambitnych wyzwań i podjęcia konkretnych działań, które otworzą przed GAZ-SYSTEM nowe możliwości i pozwolą na realizację kolejnych planów i projektów. Rozwój rynku wodoru, wdrożenie pakietu gazowo-wodorowego oraz angażowanie się w inicjatywy dekarbonizacyjne to szansa dla całej organizacji.

Dziękuję za Państwa zaufanie i wsparcie w minionym roku. Jestem przekonany, że nasza determinacja oraz zaangażowanie pracowników pozwolą nam skutecznie sprostać licznym wyzwaniom, wśród których można wymienić rosnące oczekiwania dotyczące zrównoważonych rozwiązań energetycznych, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym czy sytuację geopolityczną na świecie. W imieniu Zarządu zapraszam Państwa do zapoznania się z pełną analizą naszych działań, wyników finansowych oraz planów na przyszłość, które znajdą Państwo w niniejszej publikacji.

dr Sławomir Hinc
Prezes Zarządu

Następna strona
Kalendarium

Wyniki wyszukiwania