Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Szanse i ryzyka

Zmiany klimatu stawiają przed GAZ-SYSTEM wyzwania związane z koniecznością szybkiej redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza poprzez dekarbonizację wytwarzania energii. Jako operator infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego, firma stoi przed wyzwaniem dostosowania usług oraz inwestycji do zmieniającego się krajobrazu energetycznego.

W polskim miksie energetycznym zakłada się zastępowanie węgla gazem ziemnym, co przyczynia się do zmniejszenia o połowę emisji CO2. Wiąże się to jednak z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz w sektorze energetycznym. Jednocześnie będzie to zjawisko przejściowe gdyż, cele redukcji emisji gazów cieplarnianych są znacznie większe. W stosunku do 1990 roku w Unii Europejskiej zakładają w 2030 – 55%, 2040 – 90% i w 2050 – zero netto. W związku z tym ryzyka i szanse dla GAZ-SYSTEM obejmują utrzymanie zdolności przesyłowych w okresie niepewnego, ale potencjalnie wzrastającego zużycia gazu ziemnego, jednocześnie przygotowując infrastrukturę na przyszły spadek. Kluczowe determinanty to rynek przesyłu „zielonych” nośników energii, takich jak wodór, amoniak czy biometan oraz możliwość adaptacji istniejących instalacji lub konieczność
ich likwidacji.

Spółka, dzięki posiadanej infrastrukturze, wiedzy i doświadczeniu, może odegrać kluczową rolę w budowie systemu przesyłu i magazynowania zielonych paliw, o ile powstanie taki rynek o odpowiednim rozmiarze. Wartościowe perspektywy kształtują się na styku ryzyka i szans, gdzie GAZ-SYSTEM może być kluczowym uczestnikiem transformacji energetycznej.

Wyniki wyszukiwania