Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Outlook

GRI

W kontekście dynamicznych zmian na światowym rynku energetycznym oraz złożonego otoczenia geopolitycznego, rozwój GAZ-SYSTEM stanowi kluczowy element zrównoważonej przyszłości sektora energetycznego Polski. Wizja Spółki koresponduje z priorytetami wyznaczonymi w "Polityce energetycznej Polski do 2040 roku", gdzie nacisk kładzie się na transformację energetyczną oraz ograniczenie udziału energetyki konwencjonalnej na rzecz technologii opartych na odnawialnych źródłach energii.

  • 3-3
  • 3-3

W ostatnich latach największy wpływ na funkcjonowanie rynku gazu ziemnego w Europie miały dwa wydarzenia: pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie. Pandemia w 2020 roku spowodowała zmniejszenie zapotrzebowania na surowce energetyczne, natomiast wybuch wojny w 2022 roku skłonił do poszukiwania nowych kierunków importu gazu do Europy. W tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej GAZ-SYSTEM identyfikuje dwa kluczowe trendy, które będą miały znaczący wpływ na branżę gazowniczą. Pierwszym z nich jest przyspieszająca transformacja energetyczna w Europie, prowadząca do redukcji zapotrzebowania na gaz ziemny oraz wzrostu wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Drugim trendem jest zmiana kierunków i źródeł dostaw surowca, w tym spadek udziału importu błękitnego paliwa gazociągami na rzecz rynku gazu skroplonego.

Pomimo tych wyzwań, prognozowany jest stabilny wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. To efekt między innymi rosnącego udziału tego surowca w wytwarzaniu energii elektrycznej, zastosowania w procesach przemysłowych (rafineryjnym, petrochemicznym, nawozowym) oraz kontynuacji wykorzystania gazu w wytwarzaniu energii cieplnej (optymalne źródło energii w gospodarstwach domowych).

W państwach Europy Środkowej po spadkach zapotrzebowania na surowiec w efekcie pandemii COVID-19 oraz zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a wcześniej manipulowania cenami (mniejsze dostawy) można oczekiwać stabilizacji regionalnego rynku gazu ziemnego. W tych uwarunkowaniach spodziewany jest wzrost dostaw surowca do państw Europy Środkowej z innych niż Rosja kierunków, z uwagi na potrzebę dalszej dywersyfikacji źródeł importu gazu ziemnego do regionu oraz trwający proces transformacji energetycznej (zmniejszenie wykorzystania węgla). Istotnym elementem tych działań pozostanie potrzeba rozbudowy infrastruktury gazowej oraz zapewnienia optymalnych mocy regazyfikacyjnych nad Morzem Bałtyckim.

Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego na lata 2024-2033, który został złożony do Prezesa URE 31 marca 2023 roku, a uzgodniony przez niego 8 lutego 2024 roku, zakłada wzrost zapotrzebowania na usługę przesyłową gazu w najbliższym dziesięcioleciu do szczytowej wartości na poziomie ok. 24 – 28 mld m3 rocznie w latach 2028-2031, w zależności od wariantu prognozy.

Po 2032 roku przewidywana jest stabilizacja zapotrzebowania na poziomie 22 – 27 mld m3 rocznie. Dalsze perspektywy rozwoju systemu przesyłowego opartego na gazie ziemnym, ograniczone są jego planowanym wykorzystywaniem jako tak zwanego paliwa przejściowego w dążeniu do pełnej transformacji energetycznej.

Do podstawowych czynników mających największy wpływ na zapotrzebowanie na przesył gazu w okresie 2023 – 2045, należeć będą:

  • transformacja energetyczna związana z konwersją paliw wysokoemisyjnych na niskoemisyjne producentów energii elektrycznej i ciepła,
  • polityka antysmogowa, mająca na celu obniżenie poziomu zanieczyszczeń powietrza wynikającego z produkcji ciepła w źródłach niskiej emisji, takich jak domy jednorodzinne i małe przedsiębiorstwa,
  • poziom cen gazu ziemnego oraz ich relacja w odniesieniu do innych nośników energii,
  • rozwój i wielkość udziału w bilansie energetycznym odnawialnych źródeł energii,
  • rozwój rynku alternatywnych paliw gazowych, takich jak biometan i wodór.

Zgodnie z KDPR na lata 2024-2033, przed Spółką stoją ambitne zadania inwestycyjne:

  • kontynuacja polityki dywersyfikacji dostaw do Krajowego Systemu Przesyłowego,
  • wzmocnienie roli krajowego systemu pośredniczącego w regionalnym tranzycie gazu,
  • rozbudowa wewnętrznych zdolności przesyłowych w systemie,
  • likwidacja pozostałych „wąskich gardeł”.

W wyniku działań strategicznych do 2033 roku Spółka planuje rozbudowę KSP o około 1,8 tys. km gazociągów, co łącznie z infrastrukturą wybudowaną w latach 2020-2022 zapewni sumaryczny przyrost sieci o ok. 3,4 tys. km.

Jednocześnie Spółka zakłada w swojej strategii do 2033 roku stworzenie systemu przesyłu i magazynowania wodoru oraz aktywny udział w rozwoju rynku biometanu w Polsce. GAZ-SYSTEM uczestniczy bezpośrednio w rozwoju technologii wodorowych, angażując się w prace licznych organizacji i inicjatyw na poziomie krajowym i europejskim. Są to inicjatywy o charakterze nie tylko badawczym i technicznym, ale także regulacyjnym i polityczno-biznesowym.

Poprzednia strona
Polityka ESG

Wyniki wyszukiwania