Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz innych interesariuszy jest nieodłącznym elementem kultury organizacyjnej i działalności biznesowej GAZ-SYSTEM.

  • 2-9
  • 3-3
  • 403-1
  • 403-2
  • 403-3
  • 403-4
  • 403-5
  • 403-7
  • 403-8
  • 403-9
  • 403-10
  • 3-3
  • S-S1

Firma dokłada starań, by zapewnić najwyższe standardy w tym zakresie. W spółce obowiązuje system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z normą ISO 45001, a w jego ramach „Polityka bezpieczeństwa i higieny pracy”.

  • zaangażowanie pracowników oraz ich przedstawicieli w procesach decyzyjnych w ramach systemu zarządzania BHP,
  • stałe doskonalenie działań związanych z BHP,
  • uwzględnianie inicjatyw i pomysłów pracowników w zakresie BHP,
  • utrzymanie bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy, uwzględniających ochronę zdrowia, zapobieganie urazom oraz dolegliwościom zdrowotnym związanym z pracą,
  • realizowanie wymogów obowiązującego prawa z poszanowaniem zasad etyki,
  • wyznaczanie, monitorowanie, zapobieganie zagrożeniom oraz eliminacje ryzyk BHP, a także wykorzystywanie szans poprawy w tym zakresie,
  • kształtowanie kultury bezpieczeństwa pracy wśród pracowników Spółki,
  • zaangażowanie pracowników oraz ich przedstawicieli w procesach decyzyjnych w ramach systemu zarządzania BHP.

Wszystkie osoby przebywające na terenie Spółki są zobligowane do przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy zatrudniony w GAZ-SYSTEM przechodzi wstępne, a następnie okresowe szkolenia w tym zakresie. Dla pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz zainteresowanych takim szkoleniem organizowane są cykliczne warsztaty. Ponadto każda zatrudniona osoba ma dostęp do regularnie zamieszczanych w intranecie materiałów szkoleniowych związanych z zagrożeniami w miejscu pracy.

W 2023 roku służby BHP GAZ-SYSTEM przeprowadziły warsztaty w zakresie bezpieczeństwa podczas prac uznawanych za szczególnie niebezpieczne. Celem tych działań było podniesienie świadomości pracowników oraz dostarczenie im niezbędnych umiejętności i wiedzy z zakresu BHP. W trakcie szkoleń omówiono aktualne zagrożenia i przedstawiono procedury postępowania w przypadku sytuacji awaryjnych. Dzięki regularnym szkoleniom pracownicy GAZ-SYSTEM są lepiej przygotowani do skutecznego reagowania w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, co przyczynia się do ogólnego wzrostu poziomu bezpieczeństwa na terenie Spółki.

Stanowiska pracy w GAZ-SYSTEM poddawane są regularnym ocenom ryzyka zawodowego, które przeprowadzane są przy udziale przedstawicieli pracowników, Społecznej Inspekcji Pracy oraz lekarza medycyny pracy.

Rutynowa ocena ryzyka odbywa się minimum raz na 2 lata na stanowiskach, na których pracownicy wykonują pracę w strefach zagrożenia wybuchem oraz raz na 4 lata na pozostałych stanowiskach.

  • utworzenia nowego stanowiska pracy,
  • wprowadzenia zmiany na stanowisku pracy,
  • zmiany wymagań prawnych lub innych wymagań BHP,
  • wystąpienia wypadku przy pracy, sytuacji niebezpiecznej lub choroby zawodowej,
  • zidentyfikowanego zagrożenia podczas audytu,
  • stwierdzenia potencjalnego zagrożenia podczas okresowej analizy stanu BHP w organizacji,
  • przekroczeń najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) / najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) przy pomiarach czynników szkodliwych dla zdrowia,
  • działania osób niezatrudnionych na ocenianym stanowisku pracy, które mogą powodować dodatkowe zagrożenia, w tym goście i podwykonawcy przebywający na terenie miejsca pracy,
  • zidentyfikowania nowego zagrożenia w wyniku zgłoszenia przez pracownika Spółki / wewnętrznej kontroli stanu BHP / kontroli organów zewnętrznych,
  • wprowadzenie zmiany związanej ze stosowaniem środków ochrony.

Zgodnie z „Procedurą kontroli stanu bezpieczeństwa w spółce” pracownicy BHP na bieżąco monitorują stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Identyfikowane oraz rejestrowane są wszystkie zdarzenia wypadkowe, w tym potencjalnie niebezpieczne. Prowadzone są postępowania powypadkowe, których celem jest określenie skutków oraz identyfikacja przyczyn zdarzenia. Na podstawie otrzymanych wyników opracowywane i wdrażane są działania ograniczające wystąpienie podobnych zdarzeń w przyszłości.

Ponadto w spółce powołana jest Komisja BHP, składająca się z przedstawicieli pracodawcy i strony społecznej, która zgodnie z Kodeksem Pracy, odpowiada za dokonywanie okresowych przeglądów warunków pracy, ocen stanu BHP oraz opiniowanie podejmowanych działań na rzecz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym. Powyższe zagadnienia uregulowane są w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy oraz Regulaminie Pracy.

Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku urazów związanych z pracą w 2023 roku 0
Liczba wypadków w 2023 roku ogółem 29
Liczba wypadków w miejscu pracy w 2023 roku 20
Liczba urazów w drodze do pracy w 2023 roku 9
Główne typy urazów związanych z pracą Stłuczenia stawów i kończyn, części tułowia, zwichnięcia, skręcenia i naderwania stawów i więzadeł, urazy głowy, poparzenia termiczne, obrzęki

Proces raportowania zagrożeń związanych z pracą i sytuacji niebezpiecznych opisany został w „Procedurze zdarzeń wypadkowych i niebezpiecznych”. Każdorazowo w trakcie szkoleń wstępnych i okresowych pracownicy informowani są o sposobie postępowania w przypadku zauważenia sytuacji niebezpiecznych.

W 2023 roku w spółce stwierdzono jedną chorobę zawodową dotyczącą nr statystycznego 26 Borelioza wywołaną ukąszeniem kleszcza. Zgłoszenie w tej sprawie służby BHP przesłały do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W ramach działań zabezpieczających przed takimi przypadkami prowadzone są regularne szkolenia dotyczące zagrożeń wynikających z ukłuć przez kleszcze, a pracownicy wyposażani są w specjalne środki zabezpieczające. Ponadto realizowane są szczepienia na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Z troską o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w spółce realizowane są badania i pomiary czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy. Są one wykonywane przez akredytowane laboratoria zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji. Każdorazowo o wynikach badań informowani są pracownicy, a także są one zamieszczane w intranecie. Ponadto w spółce prowadzony jest rejestr czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy oraz karty badań, do których wpisywane są wyniki badań i pomiarów.

Każdy pracownik Spółki ma prawo powstrzymania się od wykonywania obowiązków, jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP, zachowując prawo do wynagrodzenia.

W przypadku zdarzeń wypadkowych każdorazowo powoływany jest zespół powypadkowy. W jego skład wchodzi przedstawiciel Społecznej Inspekcji Pracy oraz Służby BHP. Zadaniem zespołu jest zbadanie okoliczności i przyczyn zdarzenia, opracowanie wniosków oraz określenie środków zaradczych. Każdego roku w spółce opracowywany jest plan poprawy warunków pracy, który zawiera cele oraz oczekiwane rezultaty. Każdy pracownik może zgłosić propozycje działań doskonalących w tej sferze.

2023 rok 2022 rok 2021 rok 2020 rok
Łączna liczba dni niezdolności do pracy z tytułu wypadków przy pracy w 2023 roku 483 950 545 449
kobiety 55 35 50 92
mężczyźni 428 915 495 357
Wskaźnik częstotliwości wypadków
(wskaźnik przedstawia relacje liczby wypadków do liczby zatrudnionych)
5,85 7,95 5,79 8,51
kobiety 7,03 4,85 4,81 6,12
mężczyźni 5,46 8,99 6,13 9,35
Wskaźnik ciężkości wypadków
(przedstawia stosunek liczby dni niezdolności do pracy w odniesieniu do liczby wypadków przy pracy)
24,15 36,53 28,68 16,63
kobiety 9,17 8,75 12,5 18,40
mężczyźni 30,57 41,59 33 16,23

Z myślą o zewnętrznych interesariuszach w spółce obowiązuje „Procedura wymagań BHP dla wykonawców oraz gości”. Jej celem jest ograniczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie zagrożeń podczas prac i wizyt na terenie obiektów firmy. Procedura opisuje także zasady zgłaszania zdarzeń niebezpiecznych.

W 2023 roku Spółka w ramach działań prewencyjnych zorganizowała dla podwykonawców GAZ-SYSTEM warsztaty dotyczące bezpieczeństwa prowadzenia prac na realizowanych  inwestycjach. Spółka zawarła także porozumienie z Państwową Strażą Pożarną w celu zacieśnienia współpracy w zakresie szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. Na mocy porozumienia realizowane były ćwiczenia ratownicze i wizyty techniczne na terenach obiektów GAZ-SYSTEM. Dzięki takim działaniom możliwe jest  sprawdzenie reagowania służb bezpieczeństwa i komunikacji między nimi, na wypadek zagrożenia pożarowego obiektu sieci przesyłowej.

We wrześniu 2023 roku Spółka przeszła pomyślnie I audyt nadzoru Systemu BHP na zgodność z normą PN ISO 45001:2018.

Następna strona
Dane kadrowe

Wyniki wyszukiwania