Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Współpraca z klientami

Usługi świadczone przez GAZ-SYSTEM opierają się na przepisach prawa krajowego, regulacjach unijnych oraz wewnętrznych procedurach. Spółka zapewnia transparentność danych dotyczących realizowanych usług.

  • 2-29
  • 203-1
  • 417-1
  • 3-3

Na stronie internetowej Spółki, w zakładce „Dla Klientów”, udostępnione są między innymi informacje dotyczące przesyłu gazu, przyłączenia do sieci przesyłowej, udostępniania przepustowości, publikacje dotyczące zdolności przesyłowych, parametrów jakościowych paliwa gazowego, a także materiały edukacyjne. Kluczowym narzędziem do wymiany informacji między klientami a GAZ-SYSTEM jest System Wymiany Informacji, który umożliwia dostęp do danych związanych z realizacją zawartych umów przesyłowych i przyłączeniowych oraz świadczonych usług.

System Wymiany Informacji (stan na 31 grudnia 2023 roku)

713
Liczba zarejestrowanych podmiotów
2 380
Liczba użytkowników zewnętrznych
534
Liczba użytkowników wewnętrznych

GAZ-SYSTEM komunikuje się z klientami za pośrednictwem konsultacji rynkowych i badań ankietowych w zakresie między innymi planu rozbudowy sieci przesyłowej czy zwiększania przepustowości punktów połączeń międzysystemowych. Spółka prowadzi aktywny dialog ze swoimi klientami organizując także konsultacje rynkowe dotyczące zmian obowiązujących regulacji i zasad współpracy, a także konferencje, warsztaty, szkolenia i spotkania indywidualne. W 2023 roku Spółka przeprowadziła kolejny cykl webinariów pod nazwą „GAZ-SYSTEM dla klientów – praktyczne webinaria”. Podczas spotkań omówiono zasady korzystania ze świadczonych usług oraz kwestie związane z ich realizacją. W siedmiu webinariach wzięło udział 458 osób.

Temat Liczba uczestników
Obowiązki informacyjne użytkowników systemu wynikające z IRIESP, umowy przesyłowej oraz OWU 85
Strategia GAZ-SYSTEM na lata 2023-2033 63
Zmiany w Taryfie GAZ-SYSTEM,
Oferta produktowa przepustowości i procedura incremental na kolejne lata gazowe 63
Zasady rozliczeń usługi przesyłania – rodzaje faktur, terminy, bonifikaty, opłaty dodatkowe 69
Przyłączenia do sieci przesyłowej. Zasady przyłączania biometanowni 65
Aspekty handlowe działalności Terminalu LNG, zasady kontraktacji i realizacji usług regazyfikacji oraz usług dodatkowych 70
Porozumienia z odbiorcami końcowymi przyłączonymi do systemu przesyłowego 43

Innym sposobem komunikacji z klientami jest organizacja cyklicznego wydarzenia „GAZ-SYSTEM Forum”. Podczas ostatniej edycji spotkania, które odbyło się we wrześniu 2023 roku omówiono sytuację rynkową w branży gazowniczej, zmiany w zakresie otoczenia regulacyjnego, warunki i zasady współpracy, a także perspektywy i wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele między innymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, ENTSOG, Towarowej Giełdy Energii, Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz operatorów systemów przesyłowych.

Z myślą o klientach Spółka po raz kolejny przygotowała na swojej stronie internetowej elektroniczny kalendarz klienta (tutaj) uwzględniający wszystkie istotne terminy i wydarzenia dotyczące współpracy z GAZ-SYSTEM takie jak:

  • najbliższe aukcje produktów miesięcznych, kwartalnych i rocznych dla przepustowości ciągłej i przerywanej,
  • terminy związane z funkcjonowaniem grup bilansowych,
  • terminy przekazywania raportów i protokołów rozliczeniowych,
  • planowane webinaria, warsztaty itp.

W celu pozyskania informacji zwrotnej od klientów i określenia poziomu ich zadowolenia ze współpracy z GAZ-SYSTEM, Spółka regularnie przeprowadza badania satysfakcji klienta. Już od 14 lat wskaźnik zadowolenia kształtuje się na poziomie powyżej 4,15 w skali od 1 do 5. Za 2023 rok wyniósł on 4,52. Wskaźnik zadowolenia stanowi średnią arytmetyczną ocen jakości obsługi klienta, postawy i kompetencji pracowników oraz jakości usług świadczonych przez GAZ-SYSTEM.

Większość badanych wysoko oceniła poziom obsługi klienta oraz jakość świadczonych usług przez GAZ-SYSTEM. W postawie pracowników doceniono życzliwość, kulturę osobistą, rzetelność przekazywanych informacji, dostępność oraz szybkość obsługi. GAZ-SYSTEM jak operator systemu przesyłowego doceniany jest w szczególności za przejrzystość procedur, bezpieczeństwo i poufność rozmów handlowych, a także kampanie informacyjne kierowane do rynku w zakresie zmian prawnych i regulacyjnych.

Platforma GSA

Jest to niezależne, autorskie narzędzie informatyczne GAZ-SYSTEM służące do oferowania przepustowości w systemach przesyłowych gazu ziemnego. Zgodnie z unijnymi wytycznymi operatorzy systemu przesyłowego mają obowiązek udostępniania przepustowości połączeń międzysystemowych w trybie aukcji. Na Platformie GSA użytkownicy systemu mogą nabyć przepustowość w ramach następujących produktów:

  • produkty roczne – przepustowość udostępniana na rok,
  • produkty kwartalne – przepustowość udostępniana na kwartał,
  • produkty miesięczne – przepustowość udostępniana na miesiąc,
  • produkty dobowe – przepustowość udostępniana na dobę,
  • produkty śróddzienne – przepustowość udostępniana jest od danej godziny w dobie do końca tej doby.

Rozwiązania do rezerwacji przepustowości oferowane na Platformie GSA dostępne są dla każdego operatora systemu przesyłowego zainteresowanego korzystaniem z narzędzi dopasowanych do jego wymagań technicznych i rynkowych. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 7 operatorów. Poza GAZ-SYSTEM i GAZ-SYSTEM ISO , swoje aukcje przepustowości oferują: czeski NET4GAS, ukraiński Gas TSO of Ukraine, litewski Amber Grid, duński Energinet i słowacki Eustream.

Od kwietnia 2023 swoje usługi na Platformie GSA świadczył również Operator Terminalu LNG w Kłajpedzie (od kwietnia do końca 2023 roku), który umożliwił poprzez platformę odsprzedaż mocy regazyfikacji LNG w ramach rynku wtórnego użytkownikom Terminalu. Na tej samej zasadzie GAZ-SYSTEM umożliwił użytkownikom Terminala LNG w Świnoujściu odsprzedaż niewykorzystanej, przydzielonej im zdolności właśnie poprzez Platformę GSA.

7
aktywnych Operatorów Systemów Przesyłowych na Platformie GSA
2
aktywnych Operatorów Terminali LNG
167
zarejestrowanych Użytkowników Systemu
566
zarejestrowanych Użytkowników Platformy

Typ produktu Liczba aukcji
Śróddzienny 98 513
Dobowy 6 044
Miesięczny 162
Kwartalny 131
Roczny 157
SUMA 105 007

Udział w aukcjach jest dla uczestników rynku bezpłatny i oparty na standardach komunikacyjnych z wykorzystaniem otwartych protokołów i komunikatów (AS4, edig@s 5.1), gwarantując tym samym łatwość integracji i transparentność systemu. Stabilność, wydajność i bezpieczeństwo systemu są zapewnione poprzez całodobowe wsparcie techniczne oraz potwierdzone międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i ochrony danych: ISO/IEC 27001:2017, ISO 22301:2019.

Platforma GSA daje również użytkownikom systemu możliwość uczestnictwa w rynku wtórnym, czyli składania i przyjmowania ofert w ramach wtórnego rynku obrotu przepustowością. W 2023 roku zawarto 13 transakcji na rynku wtórnym za pośrednictwem Platformy GSA.

Poprzednia strona
Usługi

Wyniki wyszukiwania