Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Współpraca z dostawcami

GAZ-SYSTEM w sposób istotny wpływa na rynek zamówień i otoczenie za pośrednictwem całego łańcucha dostaw. Priorytetem Spółki jest spełnianie najwyższych standardów w relacjach biznesowych, promowanie dobrych praktyk rynkowych oraz pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne.

  • 2-23
  • 2-24
  • 2-29
  • 413-1
  • 3-3
  • S-P5

GAZ-SYSTEM w sposób istotny wpływa na rynek zamówień i otoczenie za pośrednictwem całego łańcucha dostaw. Priorytetem Spółki jest spełnianie najwyższych standardów w relacjach biznesowych, promowanie dobrych praktyk rynkowych oraz pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne. W 2023 roku Spółka zaktualizowała Kodeks postępowania dla dostawców, który jest zbiorem oczekiwanych postaw i zasad dla dostawców. W nowej odsłonie Kodeksu skoncentrowano się na wzmocnieniu obszarów związanych między innymi z BHP, ochroną przeciwpożarową, prawami człowieka, relacjami ze społecznościami lokalnymi oraz ochroną środowiska naturalnego.

Relacje GAZ-SYSTEM z dostawcami oparte są na fundamentalnych zasadach odpowiedzialności społecznej, w szczególności na uczciwości, transparentności, wzajemnym szacunku i profesjonalizmie. Kluczowym elementem w tej dziedzinie jest dialog umożliwiający identyfikację oczekiwań obu stron. Inicjatywą budującą trwałe relacje jest corocznie organizowany Dzień Dostawcy GAZ-SYSTEM. W maju 2023 roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 140 przedsiębiorstw z kraju i zagranicy, tworząc doskonałą platformę do omówienia kluczowych kwestii.

Należyta i rzetelna współpraca stanowi priorytet dla GAZ-SYSTEM. Terminowość, wysoka jakość zamawianych dostaw, usług i robót budowlanych, a także efektywna współpraca i utrzymanie dobrych relacji z dostawcami są kluczowe dla działalności firmy. W celu wyróżnienia solidnych kontrahentów utworzono Listę Wiarygodnych Dostawców (LWD). Jest to narzędzie uwzględniające realizację dostaw, usług oraz robót budowlanych w strategicznych dla Spółki kategoriach zakupowych. Zapis na liście stanowi potwierdzenie jakości i uznania, jakie przypisywane są dostawcom za należyte wykonanie umowy.

W 2023 roku Lista Wiarygodnych Dostawców (LWD) prowadzona była w 24 kategoriach zakupowych. Dostawcom GAZ-SYSTEM wydano 397 listów referencyjnych, potwierdzających należyte wykonanie umowy.

Ponadto dla zabezpieczenia potrzeb zakupowych, GAZ-SYSTEM regularnie weryfikuje dostawców pod kątem sankcji unijnych i krajowych, zwłaszcza w kontekście trwającej wojny w Ukrainie. Żadna umowa zakupowa nie jest realizowana przez podmioty lub osoby objęte tymi sankcjami.

W ubiegłym roku w GAZ-SYSTEM przeprowadzono łącznie 682 postępowania o udzielenie zamówień, w tym 535 postępowań niepublicznych oraz 147 postępowań publicznych. Spółka zobowiązana jest do racjonalnego wydatkowania środków przeznaczonych na realizację zadań. Osiągnięcie tego celu opiera się na pozyskiwaniu jak najbardziej korzystnych ofert, co staje się możliwe dzięki zwiększeniu zainteresowania dostawców uczestnictwem w postępowaniach zakupowych.

W ramach dialogu z rynkiem i aktywizacji dostawców, GAZ-SYSTEM organizuje Wstępne Konsultacje Rynkowe (WKR). W 2023 roku przeprowadzono 7 takich konsultacji, w których wzięło udział 33 dostawców. Kolejną formą badania i informowania rynku o planowanych zamówieniach jest szeroko stosowane w GAZ-SYSTEM zapytanie o informacje (RFI). Pozwala to Spółce pozyskiwać najbardziej aktualne dane z rynku, niezbędne do przygotowania postępowań zakupowych.

Aktywizacja dostawców przez GAZ-SYSTEM wpływa na wzrost konkurencyjności. W poniższej tabeli  zaprezentowano średnią liczbę ofert przypadających w 2023 roku na jedno postępowanie zakupowe, z uwzględnieniem rodzaju udzielanych zamówień:

POSTĘPOWANIA NIEPUBLICZNE POSTĘPOWANIA PUBLICZNE
Liczba badanych postępowań Średnia liczba ofert per postępowanie Liczba badanych postępowań Średnia liczba ofert per postępowanie
Dostawy 144 2,16 56 2,66
Usługi 230 2,24 88 4,45
Roboty 161 3,61 3 6,67
Razem 535 2,63 147 3,82

Dzięki staraniom GAZ-SYSTEM w kierunku tworzenia korzystnych warunków dla uczciwej konkurencji, transparentnych procesów udzielania zamówień oraz ciągłego doskonalenia kupców i członków komisji przetargowych, Spółka uzyskała pozytywne wyniki kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) w roku 2023 dla zadań z programu inwestycyjnego Rybnik.

2021 2022 2023
Liczba zawartych umów 2307 1774 1906
Łączna liczba dostawców współpracujących w danym roku ze Spółką 1358 1065 1205
Łączna kwota zawartych umów po przeliczeniu na PLN 2 617 171 705 4 157 724 803* 1 575 881 994
Procent dostawców zagranicznych z ogółu dostawców w danym roku 5,0% 4,0% 4,4%
*w tym umowy ramowe na dostawy rur oraz armatury

Dbałość o podnoszenie kwalifikacji kadry, odpowiadającej za realizację zamówień, poprzez przeprowadzenie przez pracowników Pionu Zakupów szkoleń wewnętrznych dla pracowników Spółki w zakresie Regulaminu Udzielania Zamówień, standaryzacji umów, zakupów w GAZ-SYSTEM,   Platformy Zakupowej miała bezpośredni wpływ na prawidłową realizację zadań dofinansowywanych ze środków UE.

W 2023 roku na konto Spółki wpłynęła kwota przewyższająca 610 mln PLN oraz ponad 77 mln EUR z tytułu dofinansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Suma pozyskanych środków stanowiła około 1 mld PLN w skali roku.

W 2023 roku zostały przygotowane raporty końcowe z realizacji projektów strategicznych, tj. połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja, międzysystemowego połączenia transgranicznego Polska-Litwa (GIPL) oraz projektu Baltic Pipe, gwarantujące, że cele projektów zostały zrealizowane, a korzyści z ich realizacji odpowiadają założeniom projektowym.

W 2023 roku, Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej dotyczącej dofinansowania prac budowlanych w ramach projektu Baltic Pipe. Wartość dofinansowania dla tych prac osiągnęła sumę 214 920 000 EUR, co uczyniło to jednym z najwyższych grantów przyznanych w ramach programu CEF Energy w ostatniej dekadzie. Łączna suma udzielonych dotacji na projekt Baltic Pipe wyniosła 266 769 601 EUR.

W 2023 roku GAZ-SYSTEM podpisał umowę z CINEA na dofinansowanie prac projektowych oraz opracowanie specyfikacji technicznej projektu LNG w Zatoce Gdańskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln EUR. Decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.

W 2023 roku  GAZ-SYSTEM kontynuował proces standaryzacji umów w celu zwiększenia efektywności realizacji procesów zakupowych. Jednocześnie rozwijano łańcuch dostaw w zakresie kluczowych materiałów inwestorskich między innymi poprzez bieżącą koordynację harmonogramów wytwarzania, współpracę z Urzędem Dozoru Technicznego w zakresie kontroli jakości oraz cykliczne wizytacje zakładów produkcyjnych. Zaktualizowano i wdrożono działania doskonalące związane z listą materiałów podstawowych, obejmującą kilkaset pozycji niezbędnych do ciągłej dyspozycji na cele eksploatacyjne oraz rozpoczęto działania w celu utworzenia zapasu materiałów strategicznych na potrzeby Systemu Gazociągów Tranzytowych. Ponadto w ramach realizacji polityki magazynowej w kluczowych składach lokalnych wdrożono narzędzie umożliwiające natychmiastową identyfikację cech partii każdego materiału za pomocą kodów QR, a także zakończono okresowy proces kwalifikacji zbędnych zapasów materiałowych poprzedzający ich upłynnianie w oparciu o aukcje sprzedażowe.

Wyniki wyszukiwania