28 kwietnia 2023 roku Prezes URE zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina.
Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie GCP GAZ SYSTEM/UA TSO, które GAZ-SYSTEM i LLC „Gas Transmission System Operator of Ukraine” (GTSOU) otrzymali w ramach przeprowadzonego w 2021 roku zgodnie z CAM NC badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy. Po przeprowadzeniu w 2022 roku analiz technicznych i ekonomicznych oraz konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu GAZ-SYSTEM przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Ukraina. W celu uzyskania skoordynowanych decyzji zatwierdzających projekt przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez GTSOU do National Energy and Utilities Regulatory Commission (NEURC). Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne w zakresie art. 28(1) CAM NC do zatwierdzenia projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Ukraina.
Uzyskane skoordynowane decyzje regulatorów stanowiły podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej 3 lipca 2023 roku na Platformie GSA. Żaden uczestnik rynku nie zarezerwował przepustowości przyrostowej w związku z czym test ekonomiczny zakończył się wynikiem negatywnym po obu stronach granicy. Zgodnie z art. 22 ust. 3 CAM NC w przypadku, gdy żaden poziom oferty nie skutkuje pozytywnym wynikiem testu ekonomicznego, dany proces uzyskiwania przepustowości przyrostowej zostaje zakończony.
W dniach 3 lipca – 28 sierpnia 2023 roku GAZ-SYSTEM po raz drugi przeprowadził ocenę zapotrzebowania rynku na zdolności przyrostowe pomiędzy polskim system wejścia-wyjścia i ukraińskim systemem wejścia-wyjścia. W wyniku niewiążącego badania rynku otrzymano zgłoszenie zapotrzebowania na przepustowość przyrostową w kierunku z Polski do Ukrainy.
Na podstawie otrzymanych niewiążących zgłoszeń operatorzy opracowali wspólne sprawozdanie z oceny zapotrzebowania rynku. W raporcie opublikowanym 23 października 2023 roku oszacowano potencjalne zapotrzebowanie na przepustowość przyrostową w ramach systemu wejścia-wyjścia GAZ-SYSTEM i systemu wejścia-wyjścia GTSOU oraz wskazano, że należy zainicjować realizację projektu przepustowości przyrostowej. W oparciu o wnioski z raportu Operatorzy rozpoczęli fazę projektowania celem opracowania projektu przepustowości przyrostowej.
W dniach 5 października – 30 listopada 2023 roku GAZ-SYSTEM i GTSOU przeprowadzili konsultacje propozycji projektu przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy a następnie, zgodnie z CAM NC przygotowali stosowny projekt przepustowości przyrostowej pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy. 26 kwietnia 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina. Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne do zatwierdzenia projektu. Aukcja przepustowości przyrostowej zostanie przeprowadzona 1 lipca 2024 roku.