Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023

Wpływ na społeczności lokalne

GAZ-SYSTEM realizuje ambitny plan inwestycyjny, który przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnych i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne regionu.

  • 3-3
  • 203-1
  • 413-2 11.15.3

GAZ-SYSTEM realizuje ambitny plan inwestycyjny, który przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnych i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne regionu. Głównym kierunkiem inwestycji Spółki jest infrastruktura przesyłowa, na którą składają się między innymi gazociągi systemowe, tłocznie gazu, stacje gazowe, węzły systemowe, przyłączenia i inne obiekty technologiczne. Drugim kierunkiem inwestycji są obiekty zaplecza technicznego i administracji (np. wykupy gruntów i  służebności, GDI, środki transportu, systemy informatyczne i inne). Prowadzone inwestycje podnoszą stopień bezpieczeństwa i niezawodności istniejącej infrastruktury, a także wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne regionów i kraju. Realizacja tych przedsięwzięć generuje szereg możliwości rozwojowych dla lokalnych społeczności. Tylko w 2023 roku Spółka w ramach podatku od nieruchomości przekazała do budżetów gmin w całym kraju prawie 390 milionów złotych.

GAZ-SYSTEM realizując swoje zadania inwestycyjne przyłącza do infrastruktury przesyłowej kluczowych odbiorców przemysłowych, a także sieci dystrybucyjne, które zajmują się dostarczaniem paliwa gazowego bezpośrednio do odbiorców końcowych. Niezawodność wykonania inwestycji jest gwarantowana poprzez współpracę z doświadczonymi wykonawcami.

Realizacja inwestycji GAZ-SYSTEM wiąże się ze znaczącym wpływem na klimat akustyczny, jednak wszelkie uciążliwości ustępują z chwilą zakończenia prac budowlanych. Ingerencja w krajobraz ogranicza się do wąskiego pasa budowlano-montażowego, który po zakończeniu etapu budowy poddawany jest rekultywacji. Inwestycje stanowią głównie infrastrukturę podziemną, dlatego ingerencję w krajobraz należy uznać za nieznaczną. Ograniczenia dostępności do terenów, dla których wyznaczane są odpowiednie strefy ochronne dla tras gazociągów lub innych obiektów rekompensowane są właścicielom gruntów finansowo.

GAZ-SYSTEM odprowadza co roku do budżetu Miasta Świnoujście kwotę ponad 40 mln zł z tytułu podatku od nieruchomosci. Od 2017 roku Spółka (wcześniej jako Polskie LNG) wpłaciła do budżetu Świnoujścia około ćwierć miliarda złotych. Po zakończeniu rozbudowy Terminalu wysokość podatku znacząco wzrośnie. Ponadto Spółka regularnie wspiera inicjatywy organizowane dla mieszkańców Świnoujścia. W 2023 roku udzieliła wsparcia sponsoringowego w wysokości ponad 200 tysięcy złotych oraz przyznała darowizny o wartości ponad 1 miliona złotych. GAZ-SYSTEM jest jednocześnie wieloletnim Mecenasem Fortu Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża.

Terminal LNG w Świnoujściu jako strategiczna infrastruktura energetyczna w sposób szczególny chroniony jest przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. W celu zmniejszenia ryzyka potencjalnych zagrożeń Wojewoda Zachodniopomorski w kwietniu 2023 roku wprowadził 200-metrową strefę ochronną wokół obiektu. W efekcie wyłączono z ruchu jedyną drogę prowadząca do pobliskich atrakcji turystycznych takich jak: Fort Gerharda, latarnia morska, plaża na Warszowie, co wzbudzało niezadowolenie wśród mieszkańców. W celu złagodzenia utrudnień komunikacyjnych, GAZ-SYSTEM zapewnił bezpłatny transportu do tych miejsc w okresie letnim. Ponadto, z inicjatywy Spółki utwardzono leśną drogę prowadzącą do plaży w okolicach Podziemnego Miasta oraz sfinansowano zakup koszy na śmieci, przenośnych toalet, stojaków rowerowych oraz ławek. Firma wsparła także finansowo bilety na rejsy statkami do Fortu Gerharda oraz latarni morskiej.

Decyzję o umiejscowieniu pływającego Terminalu FSRU w wodach Portu Gdańskiego poprzedziły dokładne analizy uwzględniające różnorodne aspekty, od kwestii środowiskowych po techniczne. W trakcie realizacji inwestycji mogą występować utrudnienia dla społeczności lokalnych. Będą mieć jednak charakter krótkotrwały i przemijający. W trakcie eksploatacji  nie przewiduje się ograniczeń wpływających na jakość życia mieszkańców, środowisk żeglarskich czy turystów.

Jednocześnie budowa Terminalu FSRU niesie za sobą szereg korzyści społeczno-ekonomicznych. Inwestycja wpłynie na wzrost aktywności gospodarczej miasta i regionu, a także nowe miejsca pracy związane z eksploatacją obiektu. FSRU przyczyni się do dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz wzmacniając rolę Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego. Realizując projekt GAZ-SYSTEM prowadzi stały dialog z lokalnymi społecznościami organizując spotkania informacyjne i konsultacje społeczne. Spółka przygotowała także informatory inwestycyjne oraz broszury, które przybliżają społeczeństwu ideę powstania Terminalu FSRU.

Wyniki wyszukiwania