Kapitały
GAZ-SYSTEM buduje swoją wartość w oparciu o kapitały: produkcyjny, finansowy, naturalny, ludzki i intelektualny oraz społeczny.
Kapitał produkcyjny
Kapitał produkcyjny Spółki stanowią przede wszystkim aktywa trwałe, w tym głównie infrastruktura przesyłowa, Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz gazociąg podmorski Baltic Pipe. GAZ-SYSTEM zarządza krajową siecią przesyłową oraz zapewnia utrzymanie ciągłego i niezawodnego przesyłu gazu pomiędzy źródłami i odbiorcami w Polsce. System przesyłowy składa się z dwóch współpracujących ze sobą systemów: Krajowego Systemu Przesyłowego (wysokometanowy E, zaazotowany Lw.) oraz Systemu Gazociągów Tranzytowych.
Do Krajowej Sieci Przesyłowej przyłączane są zarówno podmioty zajmujące się dystrybucją gazu, jak i te z sektora elektroenergetycznego oraz ciepłowniczego. Działania te są zgodne z celami klimatycznymi Unii Europejskiej i światowymi trendami w energetyce.
Krajowy System Przesyłowy - stan na 31.12.2023 roku
-
Wskaźnik własny
* Liczba fizycznych punktów wejścia do systemu przesyłowego, czyli miejsc dostarczania paliwa gazowego o określonej fizycznej lokalizacji. Liczba uwzględnia import gazu, odbiór ze zbiorników PMG, dostawę z kopalń oraz produkcję krajową (mieszalnie).
** Liczba fizycznych punktów wyjścia z systemu przesyłowego, czyli miejsc odbioru paliwa gazowego o określonej fizycznej lokalizacji. Liczba uwzględnia przesył do punktów wyjścia na połączeniu z obszarami dystrybucyjnymi i siecią dystrybucyjną niebędącą obszarem dystrybucyjnym gazu, ładowanie zbiorników PMG, eksport oraz odbiorców końcowych.
*** Wielkość przesłanego paliwa gazowego uwzględnia przesył gazu zaazotowanego (Lw), którego objętość przeliczono na gaz wysokometanowy (E). Wielkość przesłanego paliwa gazowego w jednostkach objętości jest wartością poglądową.
**** Podana wielkość przesłanego paliwa gazowego obejmuje pracę zbiorników PMG. Wielkość przesłanego paliwa gazowego uwzględnia przesył gazu zaazotowanego (Lw), którego objętość przeliczono na gaz wysokometanowy (E). Wielkość przesłanego paliwa gazowego w jednostkach objętości jest wartością poglądową.
System Gazociągów Tranzytowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest częścią mierzącego około 4000 km gazociągu biegnącego z Rosji poprzez Białoruś i Polskę do Europy Zachodniej******. Długość gazociągu tranzytowego na terytorium Polski wynosi 683,9 km. Właścicielem polskiego odcinka SGT jest firma System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol GAZ S.A. w Warszawie, a operatorem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa jest GAZ-SYSTEM.
Gazociąg przebiega na terenie Polski równoleżnikowo, ze wschodu na zachód od granicy polsko-białoruskiej w rejonie wsi Kondratki do granicy polsko-niemieckiej w rejonie miejscowości Górzyca. Trasa gazociągu przebiega przez:
****** Od stycznia 2023 roku gazociąg ten nie nie pełnił funkcji tranzytowej (brak możliwości przesyłania gazu z terytorium Białorusi). Gazociąg w 2023 roku umożliwiał wyłącznie przesył z Niemiec do Polski.
System Gazociągów Tranzytowych* - stan na 31.12.2023 roku
-
wskaźnik własny
GAZ-SYSTEM jest także operatorem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zapewniając wyładunek LNG z tankowców, procesowe składowanie, regazyfikację oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery. Obecna zdolność regazyfikacyjna terminalu wynosi 6,2 mld Nm³ rocznie. Na terenie Terminalu zlokalizowane są dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego składowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy. W 2023 roku Terminal przyjął 62 dostawy LNG, którymi dostarczono ponad 10,7 mln m³ LNG co daje 6,2 mld Nm³. Do systemu przesyłowego przekazano 5,8 mld Nm3 gazu. Ponadto gazociągiem podmorskim Baltic Pipe w 2023 roku przesłano 6,56 mld Nm3 gazu. W czasie normalnej eksploatacji potwierdzono możliwość przesyłania zaplanowanych 10 mld Nm3 gazu rocznie.
Kapitał finansowy
Kapitał finansowy to zasoby finansowe znajdujące się w dyspozycji GAZ-SYSTEM stanowiące środki własne, w tym wypracowywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz środki zewnętrzne, tj. kredyty, pożyczki, dotacje. Kapitał finansowy jest kluczowy dla realizacji ambitnych celów inwestycyjnych oraz dla zapewnienia finansowania bieżącej działalności.
Opis pozycji (mln PLN) | 2022 | 2023 |
---|---|---|
Suma bilansowa | 26 893 | 30 220 |
Kapitał własny | 11 458 | 14 515 |
Zysk (strata) netto | 194 | 272 |
EBITDA | 1 080 | 1 470 |
Zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki, inne) | 6 331 | 6 360 |
Stan środków na koniec okresu | 1 242 | 607 |
W 2023 roku nastąpiło podwyższenie kapitału podstawowego Spółki. Nowe akcje zostały pokryte w formie skarbowych papierów wartościowych (obligacje). Zgodnie z umową inwestycyjną zawartą ze Skarbem Państwa środki z dokapitalizowania zostaną przeznaczone na sfinansowanie strategicznych inwestycji Spółki. Ważnym strategicznym kierunkiem rozwoju Spółki jest stworzenie warunków w obszarze infrastruktury gazowej do powstania hubu gazowego w Polsce, w wymiarze określonym przez Politykę Energetyczną Polski.
W 2023 roku GAZ-SYSTEM osiągnął wyższy wynik finansowy w porównaniu do poprzedniego roku. Zysk netto w 2023 roku wyniósł 272 mln zł, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu do roku poprzedniego. Pełne dane finansowe, w tym bilans, rachunek zysków i strat oraz cash flow dostępne są w rozdziale „Dane finansowe”.
W 2023 roku GAZ-SYSTEM kontynuował inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej gazu. Nakłady inwestycyjne w nowe projekty wyniosły w 2023 roku 2 217 mln PLN. Wydatki inwestycyjne obejmują cele rozwojowe (budowa nowej i rozbudowa istniejącej infrastruktury gazociągów przesyłowych) oraz cele modernizacyjne dla istniejących gazociągów. Inwestycje przyczyniają się do zwiększenia efektywności operacyjnej i zminimalizowania wpływu na środowisko.
Kapitał naturalny
-
3-3
Kapitał naturalny stanowi filar zrównoważonego rozwoju GAZ-SYSTEM, który wynika z głębokiego szacunku dla środowiska. Działania w tym obszarze koncentrują się na trwałym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne i podejmowaniu innowacyjnych kroków na rzecz ochrony przyrody.
Każdy pracownik Spółki ma obowiązek działać na rzecz ochrony środowiska, niezależnie od pełnionej funkcji. Do podstawowych obowiązków w tym zakresie należy:
- przestrzeganie przepisów prawa powszechnie obowiązującego, prawa miejscowego, w tym regulacji wewnętrznych z zakresu ochrony środowiska,
- współpraca ze specjalistami ochrony środowiska w celu realizacji obowiązków nałożonych przepisami prawa lub decyzjami administracyjnymi na GAZ-SYSTEM w zakresie ochrony środowiska,
- ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko,
- zgłaszanie specjalistom ochrony środowiska sytuacji potencjalnie niebezpiecznych lub niebezpiecznych, mogących mieć wpływ na stan środowiska,
- racjonalne użytkowanie mediów i zasobów naturalnych,
- segregowanie odpadów zgodnie z obowiązującymi zasadami.
W przyjętej przez firmę strategii do 2033 roku wskazano trzy kluczowe cele związane z ochroną środowiska: poprawę efektywności energetycznej, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko i klimat.
Firma ukierunkowana jest na aktywne ograniczanie dynamiki zmian klimatycznych związanych z emisją gazów cieplarnianych głównie poprzez identyfikację obszarów działalności generujących największą emisję (przystąpienie do obliczeń śladu węglowego), jak również działania zmierzające do ograniczenia emisji metanu i poprawy dokładności jej raportowania.
W celu potwierdzenia dotrzymywania wysokiej jakości standardów środowiskowych i norm ekologicznych zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym oraz zaangażowania w dbałość o ekosystem, GAZ-SYSTEM rozpoczął proces wdrażania systemu zarządzania środowiskowego według normy ISO 14001:2015.
Spółka kładzie duży nacisk na dbałość o ochronę środowiska w kontekście prowadzonej działalności zarówno operacyjnej, jak i inwestycyjnej. Aktywny monitoring wpływu działalności na ekosystemy lokalne pozwala na podejmowanie środków zaradczych w celu minimalizacji oddziaływania. Wykazując się troską o stan przyrody podejmowane są inicjatywy zmierzające w pierwszej kolejności do przeciwdziałania zjawiskom mogącym negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne, a w przypadku ich wystąpienia Spółka dąży do ograniczenia ich wpływu do minimum. Działalność GAZ-SYSTEM powodująca oddziaływanie na środowisko naturalne podlega stałemu monitorowaniu.
Kapitał ludzki i intelektualny
Najcenniejszym kapitałem GAZ-SYSTEM są pracownicy. Ich doświadczenie, kompetencje i zaangażowanie tworzą fundament organizacji.
Według stanu na 31 grudnia 2023 roku w Spółce było zatrudnionych 3 419 osób, w tym 853 kobiet i 2 566 mężczyzn.
Liczba pracowników z podziałem na lokalizacje
Centrala | Oddział w Gdańsku | Oddział w Poznaniu | Oddział w Rembelszczyźnie | Oddział w Świerklanach | Oddział w Tarnowie | Oddział we Wrocławiu |
1367 | 191 | 380 | 369 | 304 | 556 | 252 |
Spółka konsekwentnie realizuje proaktywną politykę personalną, skupiającą się na kompleksowym rozwoju pracowników oraz wspieraniu ich potrzeb i kompetencji. Jednym z kluczowych elementów inwestycji w kapitał ludzki są różnorodne szkolenia oferowane pracownikom. Nie tylko podnoszą ich kwalifikacje, ale również dostosowują kompetencje do współczesnych wyzwań rynkowych. W ramach „strefy dzielenia się wiedzą” Spółka udostępnia specjalistyczne materiały branżowe, platformę e-learningową oraz bazę ekspertów, ułatwiając pracownikom poszerzanie swojej wiedzy. Pogłębiając to działanie w 2023 roku uruchomiono Edusferę trenera mającą na celu budowanie społeczności trenerów wewnętrznych (pracowników Spółki w różnych obszarach i branżach) oraz budowanie i wzmacnianie ich kompetencji trenerskich.
Kreatywność, innowacyjność i zdolność do szybkiego przyswajania nowej wiedzy stają się fundamentem konkurencyjności GAZ-SYSTEM oraz kluczowymi elementami zdolności adaptacyjnych firmy do dynamicznych zmian w otoczeniu biznesowym. Przykładem działań odpowiadających na rosnące potrzeby rynku i zmieniające się paradygmaty energetyczne jest współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W 2023 roku w ramach porozumienia z GAZ-SYSTEM uczelnia uruchomiła nowy kierunek studiów „Wodór i biometan – pozyskanie, transport i wykorzystanie” reagując na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru paliw alternatywnych. Program studiów koncentruje się głównie na technicznych i rynkowych aspektach nowatorskich rozwiązań związanych z wodorem, biometanem, amoniakiem i dwutlenkiem węgla. Dbałość o kompetencje jutra odznaczyła się również w działaniach skierowanych do pracowników w takich między innymi programach jak: Akademia Skutecznego Lidera, 7 nawyków skutecznego działania czy FRIS – Twój naturalny sposób myślenia oraz działania.
Spółka dostrzega także wyzwanie związane z luką pokoleniową widząc w niej szansę na budowę zróżnicowanego, nowoczesnego zespołu, gotowego sprostać wymaganiom dynamicznego środowiska biznesowego. Orientacja na to wyzwanie była skierowana w dwóch projektach zrealizowanych w 2023 roku: zarządzanie wiedzą oraz sygnalizator +. W pierwszym z nich osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i stażem dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi pracownikami w formule tutoringu lub mentoringu. Drugi projekt miał charakter ogólnopolski. Spółka przystąpiła do niego na zaproszenie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. W ramach projektu przeprowadzono analizę sytuacji pracowników w wieku emerytalnym i przedemerytalnym w Spółce w oparciu o klasyfikację ICF.
Zmiany w gospodarce skierowane w stronę niskoemisyjności i neutralności klimatycznej, stawiają przed GAZ-SYSTEM wyzwania związane z rozwojem nowych kwalifikacji zorientowanych na obszar energetyki odnawialnej i nowoczesnych usług. Firma jest świadoma, że osiągnięcie tych celów związane jest z korektą profilu działalności przy jednoczesnym uwzględnieniu zmieniających się trendów demograficznych. Jednym ze strategicznych celów Spółki jest wdrożenie modelu biznesu opartego na doskonaleniu procesów i analizie danych. Ambicją GAZ-SYSTEM jest między innymi systematyczne zmniejszanie liczby przy jednoczesnym uproszczeniu systemów informatycznych oraz digitalizacja procesów niezbędnych do analizy i podejmowania decyzji biznesowych. Działania te są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności Spółki w dynamicznie ewoluującym środowisku biznesowym.
Kapitał społeczny
GAZ-SYSTEM prowadząc swoją działalność, wywiera istotny wpływ na otoczenie o charakterze zarówno krótko, jak i długoterminowym. Spółka regularnie prowadzi dialog z interesariuszami w celu poznania ich oczekiwań, a następnie szczegółowo analizuje zagadnienia budzące ich największe zainteresowanie.
Na terenach, na których prowadzone są inwestycje, w ramach działalności sponsoringowej i dobroczynnej, Spółka wspiera wydarzenia oraz istotne dla społeczności lokalnych inicjatywy. Filarem aktywności GAZ-SYSTEM w tym zakresie jest współpraca z placówkami edukacyjnymi. W ramach programu „GAZ-SYSTEM dla Edukacji” Spółka wspiera gminy darowiznami na zakup sprzętu sportowego oraz wyposażenia do klas specjalistycznych w szkołach podstawowych. Ponadto Spółka objęła opieką patronacką sześć szkół ponadpodstawowych na terenie całej Polski, które kształcą uczniów w branży gazowniczej. Placówki te regularnie otrzymują od GAZ-SYSTEM wsparcie finansowe na doposażenie pracowni zawodowych, organizację zajęć warsztatowych oraz stypendia dla uczniów.
GAZ-SYSTEM jest świadomy swojego wpływu na rynek zamówień oraz kształtowanie standardów biznesowych. Spółka opublikowała Kodeks postępowania dla dostawców, który promuje dobre praktyki rynkowe, społeczne i środowiskowe. Firma oczekuje od swoich partnerów biznesowych przestrzegania praw człowieka, prawa pracy oraz postępowania zgodnego z zasadami uczciwej konkurencji oraz zapobiegania korupcji i przekupstwu. Jednocześnie Spółka dąży do budowania trwałych, opartych na zasadach transparentności i wzajemnego szacunku relacji z dostawcami. W tym celu Spółka organizuje cykliczne spotkania pod nazwą „Dzień Dostawcy GAZ-SYSTEM”, które adresowane są do firm zainteresowanych współpracą handlową przy rozbudowie i utrzymaniu infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego. Jest to doskonała platforma do omówienia kluczowych kwestii dotyczących działalności Spółki, realizowanych projektów i planów rozwojowych. W 2023 roku w spotkaniu wzięło udział ponad 140 przedsiębiorstw z kraju i zagranicy.
Spółka prowadzi także regularny dialog z klientami. Cyklicznie prowadzone są indywidualne spotkania, konferencje, szkolenia oraz webinaria, które umożliwiają wymianę poglądów na bieżące tematy dotyczące współpracy. W 2023 roku w ramach siedmiu webinariów pod nazwą „GAZ-SYSTEM dla klientów” wzięło udział 458 klientów. Podczas spotkań omówiono zasady korzystania z infrastruktury przesyłowej oraz warunków współpracy. Dążąc do ciągłej poprawy obsługi klienta Spółka przeprowadza regularne szkolenia wśród swoich pracowników, a także przeprowadza cykliczne badania satysfakcji klienta. W 2023 roku wskaźnik poziomu zadowolenia klientów wyniósł 4,52/5.