-
2-25
-
3-3
-
3-3
Projekty realizowane przez GAZ-SYSTEM finansowane są ze środków własnych wypracowanych przez Spółkę, pozyskanych ze źródeł krajowych i europejskich w ramach dofinansowania, opłat przyłączeniowych wnoszonych przez podmioty przyłączane oraz z finansowania dłużnego zarówno z banków krajowych jak i EBI (Europejski Bank Inwestycyjny). GAZ-SYSTEM jest jednym z największych beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiS) w skali całego kraju. Drugim źródłem finansowania jest program Connecting Europe Facility (CEF), z którego dofinansowane są inwestycje o wymiarze międzynarodowym. W 2023 roku Spółka otrzymała z Unii Europejskiej ponad 960 mln złotych środków z funduszy unijnych.
Łącznie w latach 2016-2023 Spółka rozbudowała infrastrukturę sieciową o ponad 2,19 tys. km gazociągów oraz 5 tłoczni gazu. W fazie budowy i przygotowania są gazociągi o łącznej długości 1,01 tys. km oraz jedna tłocznia.
Kluczowe inwestycje w 2023 roku
GAZ-SYSTEM, świadomy wpływu realizowanych prac na otoczenie inwestycyjne, przykłada szczególną wagę do zrównoważonego zarządzania projektami. Wdrożone rozwiązania skoncentrowane są na monitorowaniu ryzyk, co przyczynia się do ograniczania wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Kluczowym narzędziem jest system EPM (Enterprise Project Management), wykorzystywany do skutecznego zarządzania ryzykiem w realizacji strategicznych inwestycji. W celu szczegółowej analizy zasadności inwestycji oraz kontroli wydatkowania środków finansowych Spółka powołała w 2023 roku Komitet Oceny Inicjatyw i Inwestycji.
W trakcie budowy zapewniony jest nadzór inwestorski i autorski gwarantując stałą współpracę z interesariuszami oraz dostosowując się do rzeczywistych uwarunkowań i ograniczeń. Elementy infrastruktury poddawane są rygorystycznym badaniom zgodnym z normami i przepisami prawnymi. Próby ciśnieniowe, kontrole techniczne i odbiory dokonywane są z udziałem jednostek certyfikujących w tym Urzędu Dozoru Technicznego. W procesie odbioru technicznego i końcowego inwestycji zawsze zaangażowana jest Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Państwowa Straż Pożarna. Pozwolenie na użytkowanie wydawane jest przez właściwego wojewodę, po uprzedniej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Wdrożenie metodyki zarządzania projektami oraz narzędzia SWP (Skuteczność Wykonania Projektu) umożliwiają organizacji utrzymanie standardów i usystematyzowanie procesów. Metodyka wymusza kontrolę nad ryzykami, problemami krytycznymi i zmianami, wykorzystując wiedzę zespołów projektowych. Przeglądy procedur i regulacji wewnętrznych, dostosowanie do przepisów i wdrażanie standardów to stały proces, który pozwala na optymalizację procesu inwestycyjnego.