- ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny,
- ustawę z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia,
- ustawę z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym,
- ustawę z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich,
- ustawę z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw aktywów państwowych oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych,
- ustawę z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych,
- ustawę z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych,
- Kodeks ISPS (Międzynarodowy kodeks ochrony statku i obiektu portowego) oraz Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
Eksploatacja sieci przesyłowej
GAZ-SYSTEM jako Operator Systemu Przesyłowego wyznaczony przez Urząd Regulacji Energetyki dba o bezpieczny i niezakłócony przesył gazu na terenie Polski. Sieć przesyłowa jest nieustannie monitorowana i kontrolowana, zarówno poprzez działania w terenie jak i nowoczesne narzędzia informatyczne.
-
2-16
-
3-3
-
3-3
Spółka będąc jednocześnie operatorem infrastruktury krytycznej i właścicielem obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa jest zobowiązana do przekazywania informacji o zdarzeniach krytycznych do służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na różnych poziomach administracji państwowej.
Ponadto w Spółce funkcjonują systemy zarządzania, które wprowadzają mechanizmy informowania o zdarzeniach krytycznych:
- system Zarządzania Ciągłością Działania – ISO/IEC 22301,
- system Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji – ISO/IEC 27001,
- zarządzanie ryzykiem na poziomie korporacyjnym (Enterprice Risk Management), realizowane według zasad wzorowanych na normie ISO 31000.
Bezpieczeństwo eksploatacji sieci przesyłowej opiera się na wiedzy o stanie technicznym poszczególnych elementów systemu przesyłowego pozyskiwanej od momentu oddania ich do eksploatacji na podstawie danych z bieżącej eksploatacji:
- kontroli i przeglądów, w tym kontroli trasy gazociągów z powietrza,
- danych z ochrony przeciwkorozyjnej,
- badań diagnostycznych gazociągów za pomocą tłoków inteligentnych,
- badań stanu gazociągów w odkrywkach celowych oraz przy okazji innych prac, przy których odsłaniany jest gazociąg,
- corocznej kontroli stanu technicznego.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz utrzymania należytego stanu technicznego sieci przesyłowej służby eksploatacyjne GAZ-SYSTEM realizują planowe czynności określone szczegółowo w Systemie Eksploatacji Sieci Przesyłowej. SESP jest zbiorem wzajemnie powiązanych procedur oraz instrukcji szczegółowo opisujących metody postępowania przy wykonywaniu czynności eksploatacyjnych dla poszczególnych elementów sieci przesyłowej wraz z podaniem częstotliwości realizacji tych czynności. Do głównych czynności wykonywanych w ramach eksploatacji gazociągów zgodnie z SESP należą między innymi:
- działania prewencyjne w postaci kontroli stref oraz trasy gazociągów z ziemi i z powietrza przy użyciu śmigłowca,
- badania i pomiary w czynnej ochronie przeciwkorozyjnej,
- sprawdzanie działania i konserwacja armatury i jej napędów,
- przeglądy i konserwacja elementów sieci przesyłowej,
- badania i pomiary posadowienia gazociągów w gruncie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc skrzyżowań z przeszkodami terenowymi,
- czyszczenie i badanie gazociągów tłokami,
- utrzymanie w należytym stanie strefy kontrolowane nad gazociągami, w tym interweniowanie w przypadku jej naruszania oraz wycinka krzewów i samosiejek.
Nad bezpieczeństwem eksploatowanej sieci przesyłowej czuwa całodobowy system nadzoru i kontroli pełniony przez centralną i oddziałowe dyspozycje gazu, poprzez zdalne monitorowanie w sposób ciągły parametrów pracy sieci przesyłowej w zakresie przepływu i ciśnienia gazu.
Zadaniem Gazowego Pogotowia Technicznego jest reagowanie na wszystkie sygnały o awariach na sieci obsługiwanej przez Spółkę, pochodzące z monitoringu obiektów, od społeczności, służb administracji lokalnej, Policji i Straży Pożarnej. Gazowe Pogotowie Techniczne działa w systemie całodobowym. Do jego podstawowych zadań należą: zabezpieczenie i usuwanie skutków awarii, likwidacja innych zagrożeń występujących w systemie przesyłowym, a także realizacja i zabezpieczenie wykonywanych prac remontowych, inwestycyjnych i eksploatacyjnych w systemie przesyłowym.
Dla gazociągów na okres ich użytkowania wyznacza się strefy kontrolowane. Zgodnie z obowiązującymi przepisami strefa kontrolowana to obszar wyznaczony po obu stronach osi gazociągu, którego linia środkowa pokrywa się z osią gazociągu. Szerokość strefy kontrolowanej zależy przede wszystkim od daty wybudowania gazociągu, jego średnicy i ciśnienia. Informacje o szerokości strefy kontrolowanej danego gazociągu można uzyskać we właściwym miejscowo oddziale GAZ-SYSTEM.
W strefach kontrolowanych GAZ-SYSTEM kontroluje wszelkie działania, które mogłyby spowodować uszkodzenie gazociągu lub mieć inny negatywny wpływ na jego funkcjonowanie oraz otoczenie. Prowadzenie ścisłej kontroli strefy nad gazociągiem podnosi jego bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo mieszkańców. W strefie kontrolowanej:
- nie wolno wznosić obiektów,
- nie wolno urządzać stałych składów i magazynów,
- nie wolno podejmować działań mogących spowodować uszkodzenia gazociągu,
- drzewa mogą rosnąć tylko w odpowiedniej odległości.
GAZ-SYSTEM jako Spółka o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju zapewnia ochronę infrastruktury przesyłowej i regazyfikacji. Jednocześnie Spółka zobowiązana jest do informowania właściwych organów o zdarzeniach krytycznych zgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego, a także w oparciu o wewnętrzne systemy zarządzania.
Na terenie Terminalu składowane może być ponad 150 000 t LNG. Zgodnie z unijną dyrektywą SEVESO III obiekt został sklasyfikowany jako zakład dużego ryzyka. Oznacza to możliwość eskalacji zdarzeń awaryjnych poza obszar Terminalu zagrażając przyrodzie i okolicznym mieszkańcom. Terminal LNG jest eksploatowany przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. GAZ-SYSTEM stosuje wielowarstwowe, techniczne
i proceduralne systemy zabezpieczeń. Daje to gwarancję, że jeśli zawiedzie pierwszy poziom ochrony w określonym punkcie procesu technologicznego, to inicjowane jest działanie kolejnego stopnia w celu powstrzymania eskalacji zagrożenia awarią. Ponadto w Spółce obowiązują procedury określające sposób działania w sytuacjach niebezpiecznych. Są to: „Program zapobiegania awariom”, „Raport o bezpieczeństwie” oraz „Wewnętrzny plan operacyjno-ratowniczy”.